post_image

90درصد بچه‌های زیر دو سال درجات مختصری از صافی کف پا را به علت شلی مفاصل دارند و بین سه تا پنج سال قوس طبیعی پاها شکل می‌گیرد و تا سن ۱۰ سال فقط ۴ درصد صافی کف پا باقی خواهد ماند. این عارضه معمولا در دوران کودکی درد و علامتی ندارد، فقط شکل ظاهری پاها و یا طرز راه رفتن باعث توجه والدین و مراجعه این افراد می‌شود

درمان صافی کف پا

صافی کف پا از نوع قابل انعطاف در اکثریت موارد ایجاد درد و یا ناراحتی نمیکند و نیازی به درمان ندارد.
مهمترین مشکلی که ممکن است در بیماران با صافی کف پای قابل انعطاف ایجاد شود درد کف پا بعد از راه پیمایی طولانی یا ورزش یا ایستادن به مدت طولانی است.

موثرترین درمان برای این افراد استفاده از کفشی است که کف آن از داخل قوس دارد. وقتی داخل یک کفش غیر استاندارد را نگاه میکنید میبینید کف آن از داخل کاملا صاف و مسطح است ولی در یک کفش با کیفیت  مناسب داخل کف کفش قوس دارد به این ترتیب که کف کفش در قسمت وسط و داخل کمی برجسته تر است.

این برجستگی حتی در کسانی که کف پای طبیعی دارند به راحتی پا در موقع راه رفتن بسیار کمک میکند. این برجستگی کاملا در زیر قوس کف پا قرار گرفته و آنرا حمایت میکند و موجب میشود تا نیروی وزن بطور یکنواخت در کف پا توزیع شود.

پس بهترین و راحت ترین درمان کف پای صاف اسفاده از این کفش ها است. به اسم کفش و یا اینکه طبی یا غیر طبی است توجه نکنید. خودتان کف کفش را بررسی کنید و مطمئن شوید قوس ذکر شده را دارد.

عوارض صافی کف پا

صافی کف پا می تواند منجر به بروز عوارضی نظیر بروز التهاب در رباطهای کف پا ، التهاب زردپی آشیل و زردپی عضله خلفی استخوان درشت نی، شکستگیهای فشاری در اندام تحتانی وایجاد بافتهای مرده پوستی نابجا شود.

از آنجایی که صافی کف پا برروی نحوه قرار گیری سایر استخوانهای بدن نیز اثر می گذارد می تواند منجر به بروز درد در مچ پا، زانوها و لگن شود.

منبع:دکتر حسین زاده.ایران ارتوپد

 

دکتر مسعود عمادی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
آدرس : اصفهان، خیابان شمس آبادی، بین چهارراه قصر و عباس آباد، جنب بسیج، ساختمان عالم آرا، طبقه چهارم

Share →